PůjčkaJinak | CZ


Pobočka:
Ostrava, 702 00
Praha, 110 00
Česká republika

INFOLINKA:
+420 773 637 667

www.exekuce-oddluzeni.cz
info@exekuce-oddluzeni.cz

 

Ptali jste se naší bezplatné poradny na vše co se týká exekucí

Počet exekucí roste. Jen loni jich soudy nařídily téměř milion! Exekuci tak čelí skoro každý desátý Čech. Jak na to? Jaká jsou vaše práva? A jaké povinnosti? Ptejte se na vše kolem exekucí!

 

Vaše dotazy nepodléhají žádné korekci. Jsou umístěny tak,  jak jsme je od Vás formou dotazníku nebo emailu dostali. ( tzn. bez interpunkcí  atd.)


Patrik -  Ústí n. L.
Proč exekutor na draženou věc nedá, alespoň půl roku záruku jako v bazarech ? Třeba by se věc prodala dráž a byl by rychlji uspokojen věřitel.

Dobrý večer, důvod je prostý - říká to zákon. Nicméně dávat na toto zboží záruku je vyloučeno tím, že exekutor utržené peníze musí co nejdříve rozdělit mezi oprávněné. Pokud by měl exekutor odpovídat za vady prodaného zboží, nemohl by nejméně po dobu záruční doby uvolnit utržené peníze. Tyto peníze by musel použí na odstranění případných reklamovaných vad. Proto se prodává za cenu nižší, ale alespoň je možno co nejdříve utržené peníze uvolnit a ukončit exekuci (což je výhoda jak pro oprávněné, tak především pro povinného, že nemá dále blokován majetek.



Láďa - Praha
V čem se liší exekutorský vykonavatel a soudní exekutor ?

Exekutorský vykonavatel je zaměstnanec soudního exekutora. Ještě se můžete setkat se soudním vykonavatelem, který je zaměstnanec soudu. Náplň práce obou vykonavatelů je stejná - pomáhat exekutorovi či soudu při exekuci či soudním výkonu rozhodnutí.



Marie - Hradec - Králové
Kdo platí exekuci když dlužník zemře a nemá manželký ani děti. V případě že by měl dítě tak to po jeho smrti platí jeho děti?

Nemá-li dlužník ani manželku, ani děti a nezanechal jiné dědice (ať již ze zákona či ze závěti), přechází odpovědnost za dluhy na stát, avšak pouze co do výše nabytého majetku. Pokud by byl tento majetek nepatrný, provede se likvidace dědictví a dluhy tím zanikají.



Martin - Ždár n. S.
Když je někdo obviněn má u soudu právo na advokáta ex-ofo. Proč něco podobného neexistuje i u exekucí, aby byl dlužník schopný podat námitku ?

Existuje. Avšak je třeba se domáhat tohoto ustanovení advokáta nikoli u soudu, ale u České advokátní komory, která advokáta ustanoví, pokud žadatel prokáže, že si advokáta nemůže dovolit.



Tomáš - Klášterec n. O.
Kdo vymyslel tu genialitu, že se musí odpor u platebního rozkazu podat do několika dnů? Nemělo by to být na tom papíru napsáno? Každý nemusí mít zrovna čas to řešit (nemoc, dovolená, pracovní vytíženost) ?

Tento princip pochází již z doby Rakouska-Uherska a platí napříč státy v Evropě. Zkrátka na soudní písemnosti je třeba reagovat promptně. Pokud jste se bez vlastní viny nemohl s listinou seznámit, protože jste byl např. na dovolené či nemocný, lze žádat u soudu o prominutí zmeškání lhůty.



Petr - Louny
Dobrý den, asi před 10 lety si můj bratranec bral úvěr. Bral si ho se svou manželkou, já a její matka jsme ručiteli. Tento úvěr samozřejmě nesplatili. Teď se po x letech exekutor probudil a chce po mě splátky. Prý budou platit všichni, jak dlužníci, tak i druhá ručitelka. Je možné, aby po mě chtěli také splátky, když jim dlužníci splácí? Sice asi po malých částkách, protože mají ještě jiné exekuce, ale platí. Děkuji

Dobrý den, bohužel ujednání úvěrových smluv je zpravidla takové, že věřitel si může vybrat, na kterého ze společných dlužníků včetně ručitelů se obrátí. Jakmile je však celý dluh zaplacen, pochopitelně již věřitel nesmí pokračovat ve vymáhání. Je však na něm, koho si k vymáhání vybere. Pokud však Vy plníte cizí dluh z titulu ručení, máte právo na nahrazení těchto plateb po dlužnících a vstupujete do pozice jejich věřitele.



Ivoš - Bohumín
Mam dotaz. nejsem dlužníkem ani kačku a syn ma nějake pohledávky bydlíme v rd oddělene každý zvlášt.Má právo násím nám vlézt do našeho bytu ? A muže nám zablokovat učet ? Děkuji.

Pokud u Vás přebývá osoba, na kterou je vedena exekuce, exekutor má právo vstoupit do těch prostor, kde se domnívá, že má dlužník majetek. Pokud není RD oddělen na bytové jednotky či se nejedná o dvě nezávislé části, pak lze doporučit mít potvrzení (výpisy z účtu, svědky, dodací listy atd.), že věci jsou Vaše a nikoli dlužníka. Jakmile exekutor začne věci zabavovat, pokud u sebe budete mít tyto doklady, rozumný exekutor rovnou věci ponechá na místě. Pokud nejste však jednoznačně schopen prokázat, čí věci jsou, exekutor pravděpdobně věci zabaví a Vy musíte žalovat u soudu na vyloučení této věci z exekuce, kde se budete snažit prokázat, že věc je Vaše. Takže hlavně schovávejte všemožné doklady, plaťte převodem atd. Účet na Vaše jméno však blokovat nemůže.

 

Ctirad - Přerov
Když exekutor zabaví, věc, kterou může využívat i jiný člen domácnosti, který není dlužník, proč není exekutor povinen tomuto členu domácnosti poskytnout "náhradu" za ztížené životní podmínky ?

Rozhodující je, zda je vlastníkem věci dlužník. Pokud je vlastníkem dlužník, za ztížené životní podmínky nemůže věřitel, ale dlužník.


Marie - Litoměřice
Dobry večer,chtěla bych se zeptat,s manželem jsme kdysi rucili mému strýci na půjčku,on jí ale neplatil a zhruba před 5 lety na nás byla uvalena exekuce,kterou platíme dodnes a díky ní žijeme na hranici minima.Strýc ale zhruba před rokem zemřel,tak bych se chtěla zeptat jestli máme nějakou šanci např.na odpuštění úroku atd.?děkuji za odpověď.

Dobrý den, podívete se prosím na již zodpovězený dotaz. Pokud plníte za strýce jeho dluhy, máte nárok na tuto kompenzaci po strýci. Pokud zemřel, přihlaste svůj nárok (zaplacené částky) do řízení o dědicví po strýci. Pokud ale strýc nic neměl, smrt dlužníka není důvodem pro snížení splátek či dluhu.



Rudolf - Mělník
když jsem si jistý že nikomu nic nedlužím a přesto ke mě přijde exekutor a chce zabavovat, mohu proti němu použít legálně drženou střelnou zbran v v rámci nutné obrany majetku před loupeží ?

V žádném případě. Ikdyby se jednalo o naprostý omyl exekutora (např. rozsudek zní na osobu stejného jména atd.), je třeba se bránit pouze soudní cestou (návrhem na zastavení exekuce). Je to stejné, jako kdybyste chtěl zbraň použít na policistu, který Vám dává botičku na automobil, protože byste nesouhlasil s tím, že parkujete špatně.



Zdeněk - Náchod
Může exekutor zabavit majetek který nevlastním (dluznik sem ja) ale uzivam ho se svoji pritelkyni ktrere ta vec patri a kdyz je porizenej na uver ktery ona splaci

Viz dotaz výše. Je-li majatek přítelkyně a ona toto prokáže, nelze jej zabavit, případně jej nelze prodat.

 

Stanislav - Praha
Mam v cechach dluhy bydim v Rakousku muze na me exekutor?

Jistě. Velmi obtížně však exekutor český, ale bude žádat o pomoc rakouského kolegu. Pravomoc českého exekutora končí na hranicích ČR. Pokud však máte v ČR nějaký majetek, ten postihnout pochopitelně může, a to bez ohledu na Vaše bydliště.

 

Marta - Prostějov
Dobrý den mohu se zeptat co znamená podán návrh na nařízení výkonu rozhodnutí zřízením soudc.zástavní právo týká se to domu moc děkuji

Dobrý den, znamená to, že někdo, kdo má exekuční titul (rozsudek atd.) vůči vlastníku nemovitosti, podal k soudu návrh, aby soud zřídil proti vůli vlastníka zástavní právo k této nemovitosti ve prospěch věřitele. Pro pořad zástavního práva je totiž rozhodující, kdy takový návrh dojde soudu, ne kdy o něm soud rozhodne. Neznamená to (zatím) prodej nemovitosti, ale pouze zřízení stejného zástavního práva, jako by bylo zřízeno smlouvou.

 

Olda - Velká Bítěž
Dlužím určitou finanční částku finančnímu úřadu.Z toho důvodu mám na svúj podnikarelský účet od finančního úřadu uvalenou úhradu se státní blokací.?Jedná se o exekuci?Jsem v tuto dobu zaměstnán,může mi správce daní obstavit i plat a v jaké výši.Nefiguruji v žádném seznamu dlužníků.Děkuji za odpověď. Olda

Ano, jedná se o tzv. správní exekuci. Finanční úřady mohou jako jedny z mála státních institucí vytvářet exekuční titluy a blokace bez součinnosti se soudem. Jamile dluh zaplatíte, bude blokce odstraněna. Případně se snažte domluvit se správcem daně na splátkách.

 

Petr - Karviná
Dobrý den, může exekutor zabavit majetek v bytě, který není můj a ani v něm nejsou moje věci (jsem povinným), jen jsem v době návštěvy exekutora byl v bytě přítomen z důvodu, že jeho majitel byl v nemocnici a požádal mě, abych mu byt zkontroloval? A lze se ještě nějak dohodnout s oprávněným na splátkách, když už je vedeno exekuční řízení? Děkuji.

Dobrý den, již jsem odpovídal výše. Ve Vašem případě však by snad neměl být problém prokázat, že byt a věci v něm nejsou Vaše. Ohledně splátek - jistě, pokud se dohodnete, může být exekuce přerušena či zcela zastavena.

 

Rosťa - Opava
Je možné se dohodnout s exekutorem na splátkách?. děkuji.

Jistě, pravděpdobně na to exekutor rád kývne, pokud nemáte např. jiný snadno zpeněžitlný majetek. Obecně však zde není povinnost exekutora ani oprávněného na splátky přistoupit. Záleží na dohodě. Jistě se vyplácí však jednat.

 

Norbert - Ostrava
Podvodem získaná a nesplácená půjčka prodána firmě která ji do předání exekutorovi ůročila 22 procenty. Je to v pořádku?

Záleží na okolnostech případu. Avšak úrok ve výši 22 % (je-li to za rok) bez dalšího za nemravný považovat nelze. Stejně tak to, že došlo k postoupení pohledávky (nebylo-li to smluvně vyloučeno). Jiná otázka je jeho podvodný vznik. Doporučuji se obrátit na právníka, který Vám smlouvy prozkoumá.

 

Roman - Havířov
Je možné se kvůli zjevně nepřiměřené exekuci (vzhledem k původně dlužné částce) obrátit na ombudsmana? A má takové řešení naději na úspěch?

Na ombudsmana se lze obrátit v zásadě s čímkoli. Jeho stanovisko však není pro exekutora ani kohokoli jiného závazné.

 

Eva - Trutnov
Dobrý den,mému bratrovi,který bydlí u rodičů v rodinném domě asi také bohužel hrozí nebo brzy hrozit bude exekuce.Chtěla bych se zeptat jak vyřešit majetek rodičů u kterých bydlí,protože on vlastní jen mobil,počítač a televizi.Stačilo by jít k soudu a napsat prohlášení o tom že vlastní pouze tyto 3 věci a samozřejmě to nechat úředně potvrdit?Aby rodičům nemohli vzít jejich majetek?Předem děkuji za odpověď

Dobrý den, již jsem psal výše. Je to o tom, abyste byli schopni prokázat, že věci jsou Vaše. Prohlášení Vaše a dlužníka však toho moc neprokáže.

 

Zuzana - Liberec
Chci se zeptat,jestli může exekutor zabavit věci které mám v bytě,ale nejsou moje. Jako třeba stěnu která je půjčená. Děkuji

Viz výše, záleží na tom, zda prokážete, že nejste vlastníkem věcí. Respektive prokazovat musí ten, koho věci to jsou.

 

Alex - Frýdek - Místek
Dobrý den, bratr dluží, kam se podívá. Nemá kde bydlet. Jestliže ho nechám u sebe bydlet, co mi hrozí v případě exekuce? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, hrozí Vám, že k Vám do bytu přijde exekutor a začne Vám zabavovt vše, u čeho neporkážete, že je Vaše (viz výše). Takže nedoporučuji.

 

David - Orlová - Lutyně
Dobrý den. Musí exekutorský úřad dát písemně vědět o exekuci (o rozhodnutí soudu,platebním příkazu),nebo muže k vám domů "na tvrdo"? A teprve tam předat dokumenty a odvážet majetek? Záleží na exekutorovi zda přistoupí na splátky?Kdysi jsem měla exekuci na plat. V práci jsem skončila,tři roky se nic nedělo. Žila jsem v domnění že je exekuce splacena.Teď přišel dopis,že dlužím ještě víc. Je možné,aby to tak dlouho drželi a úroky naskakovali? Děkuji

Dobrý den, ano, poprvé se zpravidla dozvíte o exekuci s exekutorem ve dveřích (pokud nechce vést exekuci např. na účet atd.). Důvod je ten, aby nedošlo k "odklonění" majetku, jak je populární v poslední době nazývat jeho skrývání. Na splátky přistoupit nemusí, ale často přistoupí a rád (viz výše). Bohužel úroky naskakují, dokud není vše zaplaceno - včetně úroků.

 

Martin - Karviná
Dobrý den chtěl bych se zeptat pokud dlužím advokátovi na odměně za právní zastoupení věřitele vůči mé osobě za vydání el.plat.rozkazu tak zda jsem pořád dlůžník vůči advokátovi.děkuji za odpověď.

Dobrý den, nikoli, dlužíte věřiteli (náklady řízení včetně odměny advokáta). Ledaže by věřtel tuto pohledávku za Vámi postoupil. Nenechte se však zmást - náklady řízení sie platíte věřiteli, ale k rukám advokáta (tedy na jeho účet). O něj si k němu napište.

 

Michaela - Dobrotín
Dobrý den.Platím exekutorovi každý měsíc splátky na slovensko ,muže exekutor přít zamnou když platím pravidelně?Dekuji za odpověd.

Dobrý den, pokud nemáte uzavřen splátkový kalendář, tak formálně může. V praxi je však rád, že platíte a bude raději honit ty, kteří neplatí nic.

 

Libuška - Plzeň
Dobrý den, můj zletilý syn má dluhy a v současnosti čelí exekuci. Vzhledem k tomu, že nemá dostatečný majetek, který by jeho dluhy uhradil, mám obavy, že by mohli exekutoři chtít uhradit rozdíl např. po mně. Je něco takového možné? Syn bydlí v mém domě, ale v samostatném bytě.

Dobrý den, ne, po Vás dluh chtít nemohou. Jiná věc je zabavení věcí, které neprokážete, že jsou Vaše (viz výše).

 

Marcel - Olomouc
Mam execuci mam platit excutorovi 5000 ale nemam na tak vysoke splatki tak mu posilam 1000 muze prijit a vzit si muj majatek dekuji

Ano, může. Ale pokud platíte alespoň něco, bude raději honit jiného. V každém případě s exekutorem komunikujte.

 

Jan - Vizovice
Je možné když syn bydlí u mně s rodinou aby mi exekutor zabavil v bytě moje věci kdy jeho tam nic není.

Již jsem odpovídal výše. Shraňujte důkazy, že věci jsou Vaše.

 

Veronika - Rožnov p. R.
Dobrý den, s bývalým partnerem, který má několik exekucí máme dítě. Může v dospělosti "zdědit" jeho dluhy? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, za stávající úpravy toto možné není a pochybuji, že někdy možné bude. Dluhy se dědí pouze tehdy, pokud se dědí i majetek.

 

Vladimíra - Úval
Prosím,když někdo neplatí výživné na dítě,hrozí exekuce celé rodině?

Hrozí exekuce na majetek ve společném jmění dlužníka (tedy manžela dlužníka). Tedy vlastně hrozí.

 

Pavel - Praha
Je mozne udelat insolvenci, kdyz jsou dluhy i z podnikaní?

Ano, ale Vás spíš asi zajímá oddlužení. To až na výjimky možné není.

 

Tomáš - Jičín
Není na hraně zákona skupování promlčených pohledávek ? Defakto se jen využívá díra v zákoně.

Není, je však třeba se bránit a podávat odpory a bránit se u soudu. Hlavně nenechat nabýt rozhodnutí právní moci. Pak už Vám nic nepomůže.

 

Michal - Stažkov
Proč exekutoři blokují účty, když stačí jen postihnout mzdu a účet nechat volný, aby mohl dlužník platit třeba obědy dětem do jídelny, družinu, nájem ?

Pokud je dluh nepatrný, mě by exekutor blokovat pouze mzdu. Zákon říká, že způsob exekuce nesmí být zjevně nepřiměřený výši pohledávky.

 

Helča - České Budějovice
Dobry den,chtela bych se zeptat zda exekutor muze zastavit a pote prodat dum rodicu,kde mam trvaly pobyt,ale nebydlim tam.

Dobrý den, aby mohl exekutor zastavit a prodat dům, musí mít prokázané, že dům je povinného (např. výpisem z katastru). Cizí nemovitost nelze exekučně prodat.

 

Vladimír - Karlovy Vary
Dobrý den dostal jsem exekuci na plat a nevím za co je, neobdržel jsem žádný dopis od soudu. A také nevím kde vlastně ty peníze jdou.

Dobrý den, kontaktujte neprodleně exekutora. Je povinen Vám tyto informace poskytnout.

 

Alžběta - Jeseník
Dobrý večer, má exekutor právo blokovat bankovní účet když jsme se dohodli na splátkovém kalendáři a já každý měsíc splácím? Zablokoval mi 3 účty a zablokovaná částka se nesnižuje.Děkuji za odpověď.

Dobrý večer, záleží, zda jste se DOHODLI na splátkovém kalendáři, či zda jste se jen upsala, že budete platit každý měsí X. Pokud není oboustranná dohoda o splátkách, exekutor může exekuovat celý dluh i naráz.

 

Tonček - Cheb
Dobrý den rád bych se zeptal kde nejrychleji podat žadost o oddluženíkdo my ji vyřídí a kolik to stojí,dostal jsem se do problému a valí se na mě jedna exekuce za druhou.Děkuji

Dobrý den, oddlužení pro Vás může být řešení. Neotálejte a navštivte advokáta, který za Vás návrh podá. Bude Vám však vyměřena záloha na náklady insolvenčního řízení insolvenčním soudem (v rozmezí od 5 do 50 tis.) + honorář advokáta.


Lubomír - Chrastava
Dobrý den je možno mi doma olepit exekucemi majetek pokavad je exekuce strhávána ze mzdy ale je teprve v čekání ?

Dobrý den, ano, možné to je. Musí to však být přiměřené výši pohledávky (viz výše).

 

Ondřej Sliwka - Hodonín
dobrý den chci se zeptat jestli smí exekutor do baraku kterej není dlužníkovo a nikdo není doma?

Dobrý den, ano, možné to je za situace, že exekutor bude moci prokázat, že se může dpvodně domnívat, že v bytě dlužník přebývá či zde má majetek. Prokazuje to exekutor např. svědecky, doručováním pošty, skrytým hlídáním Vašeho bytu atd.

 

Thomas - Zlín
Dobry den Chci se zeptat Mam pritelkyni ktera ma exekuci na plat Cekame spolu dite nemuzou me exekutori zabavit muj majetek kdyz priznam otcovstvi? Mame kazdy svuj byt a nezijem spolu. Dekuji.

Dobrý den, z toho, co píšete, se nedomnívám, že by to bylo možné.
 


Libor - Velký Újezd
Dobrý den chci se zeptat smí exekutor do baraku pokud dlužník tam má zrušený bydliště a dum není jeho ?

Dobrý den, ano, smí, pokud má podezření, že se zde zdržuje dlužník či jeho majetek (viz výše). Bydliště je jen evidenční údaj.

 

Lucie - Bráchov
Dobrý vecer,Nedávno (10.03.12) jsem dostala platební smenecny rozkaz.Za jak dlouho muzu čekat exekutora?Předem děkuji za odpověd a přeji hezky vecer?

Dobrý den, pokud ho necháte nabýt právní moci, tak i do měsíce a půl.

 


Antonín L. - Bystřice
Mám platit exekutorovi 5000, ale nemám na takovou částku tak posilam jenom 1000 muze mi zabavit majetek?

Již jsem psali výše - může, ale zpravidla bude rád, že dostává alespoň něco.

 

- nenalezli jste odpověď na Váš problém? kontaktujte nás - ZDE

 

Anketa

Už jste měli někdy nějakou exekuci, ať už se jednalo o exekuci nemovitosti či postižení jiného majetku?